Всесвітній тиждень грошей
Global Money Week (Всесвітній тиждень грошей) — щорічна міжнародна інформаційна кампанія, що включає заходи на фінансову тематику для дітей та молоді. Це тиждень, коли у різних країнах світу проходить безліч заходів, уроків, лекцій, воркшопів, майстер-класів, змагань і конкурсів задля підвищення фінансової обізнаності молодого покоління.
Національний банк України
Кишенькові гроші для дітей. Поради батькам
Виділяючи дитині кишенькові гроші, ви використовуєте один із прийомів фінансового виховання – вчите її керувати особистими фінансами.
Кишенькові гроші – це які?
Приймаючи рішення щодо кишенькових грошей, варто розділяти такі три поняття:
⇒ власні кошти дитини,
⇒ гроші в школу,
⇒ кишенькові.
До власних коштів дитини належать не регулярні фінансові надходження. Наприклад, ті суми, які дитині подарували родичі на день народження чи з нагоди іншого свята.
Гроші в школу – це кошти, які потрібні дитині на транспорт, екскурсію у музей чи обід у шкільній їдальні. Тобто фінанси на задоволенням обов’язкових потреб, на які дитина часто не має впливу.
Кишенькові гроші – особисті фінанси дитини, користуючись якими вона може навчатися управляти своїм бюджетом. Не варто плутати ці кошти із грошима в школу. Уявімо, що дитина захоче заощадити кошти на шкільних обідах, щоб придбати велосипед. Така економія на їжі, нерегулярне або неправильне харчування може зашкодити її здоров’ю.
Для досягнення фінансових цілей та навчання управлінню фінансами дитині потрібні саме кишенькові гроші.
Даючи дитині кишенькові, разом обговоріть базові питання з фінансової грамотності:
⇒ що таке фінансове планування та особистий бюджет,
⇒ навіщо заощаджувати,
⇒ як досягнути фінансової цілі.
Спостерігайте за тим, як дитина керує своїми фінансами, проте не варто надто контролювати цей процес. Дитині потрібно самостійно навчитися приймати фінансові рішення та брати за них відповідальність, а іноді навіть робити фінансові помилки.
Чи варто давати дитині додаткові кишенькові гроші за хатню роботу та хороші оцінки?
Немає спільної рекомендації стосовно того, чи платити дітям за хатню роботу. Проте більшість фінансових експертів схиляються до того, що це неправильний підхід до фінансового виховання. Організація побуту – це спільна сімейна справа і дитина теж має брати участь у цьому процесі.
Якщо даватимете дитині гроші за прибирання чи виніс сміття, в майбутньому вона може втратити мотивацію до організації власного побуту. Погодьтеся, в дорослому житті вам ніхто не оплачує миття посуду чи застилання ліжка.
Важливо!
Не варто перенавантажувати дитину виконанням домашніх обов’язків. У неї має бути достатньо часу на навчання та дозвілля.
Плата за гарні оцінки теж не належить до хороших методів фінансового виховання, адже вона викривлює розуміння мети навчання. Найкращою мотивацією вчитися для дитини має бути бажання пізнавати та вивчати нове.
Як дитина може заробити додаткові кишенькові гроші?
Найчастіше бажання збільшити свої кишенькові гроші виникає у підлітковому віці. Допоможіть дитині обдумати способи для можливого підробітку.
Відверті розмови про гроші не лише допоможуть вам побудувати довірливі стосунки з дитиною, а й навчити її мудро розпоряджатися фінансами, а це – основа фінансовою самостійності та успішного фінансового майбутнього.
Українська гривня
Просвітницькі матеріали
⇒ Навчальний посібник “Фінансова грамотність. Фінанси. Що? Чому? Як?
⇒ Відео-курс “Школа платіжної грамотності”:
○ Серія “Моя перша платіжна картка (частина 1)”
○ Серія “Моя перша платіжна картка (частина 2)”
○ Серія “Сучасні платіжні технології”
○ Серія “Розрахунки в інтернет”
⇒ Вікова категорія 12+
○ Презентація “Основи фінансового планування та заощадження коштів” (PowerPoint)
○ Кейс “Магія складних відсотків або Як я став мільйонером”
⇒ Вікова категорія 7+
○ Презентація “Мій перший бюджет” (PowerPoint)
○ Презентація “Види фінансових установ” (PowerPoint)
○ Гра “Фінансовий супермаркет”
⇒ Онлайн-ігри з фінансової грамотності на ігровій платформі Kahoot!