Меню Закрити

День Гідності та Свободи (2022)

Коротка довідка

Щорічно 21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи

Святкова дата запроваджена на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції (початок 22 листопада 2004 року) та Революції Гідності (акція студентів та громадських активістів розпочалася 21 листопада 2013 року) відповідно до Укразу Президента України від 13.11.2014 №872/2014.


Відзначення у 2022 році

Із часу відновлення Дня Гідності та Свободи у 2014 році українці відзначають цю дату в умовах війни. Війна, особливо її відкрита фаза після лютого 2022 року, змусила суспільство активніше переосмислювати наше минуле, глибше відчувати й усвідомлювати важливість тих ціннісних орієнтирів, що їх чітко та відкрито задекларували Майдани.

Тема цьогорічного відзначення – “Революція Гідності – перший переможний бій великої війни”. Гасло соціальної кампанії  – “Вистояли на Майдані – переможемо у війні”.

Закликаємо ділитися спогадами, світлинами і роздумами про Майдани і сьогоднішнє їх значення у соціальних мережах під тегом #Бути_Гідним


Помаранчева революція

“Помаранчева революція” (2004 рік) – це акції протесту українських громадян, викликані масовими фальсифікаціями президентських виборів 2004 року на користь провладного кандидата Віктора Януковича. Зазначені події отримали назву за кольором, який використовували прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка й опозиційної партії “Наша Україна”. Під помаранчевими стягами гуртувалися громадяни, яким була небайдужа доля України.


Революція Гідності

Боротьба українських громадян за свої права, яка одержала назву “Євромайдан”, а згодом Революція Гідності, була наймасштабнішою подією в новітній історії України і логічним продовженням обстоювання прав людини та громадянина.

21 листопада 2013 року півтори тисячі людей вийшли на площу в знак протесту проти того, що проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати документ, до якого держава йшла роками: угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі. Вночі 30 листопада на вулиці продовжували залишатися кілька сотень активістів, переважно студентів. Їх жорстоко розігнала поліція, в відповідь на що 1 грудня в центр Києва з’їхалися сотні тисяч людей. Міліцейське свавілля скликало людей, обурених корупцією, узурпацією влади, політикою русифікації та зближення з Росією.

Євроінтеграційні гасла дали безперервному мітингу назву Євромайдан. Перетворившись на проект повного оновлення державної системи, він отримав назву Революція гідності. Люди вимагали покарати винних у погромі мітингарів.

Після жорстокого побиття молоді спецпідрозділами силовиків на головній площі Києва – майдані Незалежності, протестний рух перетворився на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму, корупції та порушенням прав людини.

Урок історії України. Революція Гідності 2013 – 2014 рр. (5 клас)

Урок історії України. Революція Гідності (11 клас)


Всесвітній День Гідності

Всесвітній День Гідності – це міжнародний день гідності, що проводиться щороку в усьому світі восени. Дні Гідності організовуються в школах і є навчальним курсом, що складається з низки вправ і обговорень з теми гідності, на яких учні й учениці з’ясовують, яке значення для них має ця категорія й розповідають історії про гідність із власного досвіду.

Усесвітній День Гідності (Global Dignity Day, www.globaldignity.org) – це незалежний, соціальний, політично й релігійно нейтральний проєкт, мета якого – подвигати молодь, учнівство й студентство керуватися почуттям власної гідності у своїх повсякденних діях.

 

 


Інформаційні матеріали

Відео створено передусім для школярів. Адже історії розповідають школярі – свідки тих подій. Цей відеоролик змальовує історію, що допоможе сформувати цілісне уявлення про значення та цінності Революції Гідності, й розповідає, що спонукало українців вийти на Майдан, яких змін зазнала їхня свідомість та як ці події вплинули на майбутнє України. Відеоролик слугуватиме додатковим джерелом матеріалу для вчителів історії та батьків, які хочуть розповісти своїм дітям про Революцію Гідності.

Фільми про Революцію Гідності, зокрема події 18–20 лютого 2014 року

  1. “Революція Гідності і цінностей: як Євромайдан змінив Україну” проєкт Центру досліджень визвольного руху
  2. Онлайн-урок про Євромайдан, Небесну Сотню, окупацію Криму й Донбасу Російською Федерацією (11 клас)
  3. Відео “21 листопада – День Гідності та Свободи”
  4. Відеопроєкт “Характери Гідності” (43 ролики), режисер Дарина Кульчицька (2018–2021).
  5. “Зима, що нас змінила” (цикл із семи фільмів), режисер Володимир Тихий (2013–2014).
  6. “Зима у вогні”, режисер Євген Афінеєвський (2015).
  7. “Євромайдан – Волинська Січ”, режисер Оксана Євпак (2014).
  8. “Майдан”, режисер Сергій Лозниця (2014).
  9. “Молитва за Україну”, режисер Євген Афінеєвський (2015).
  10. “Небо падає. Три місяці з життя Устима Голоднюка”, режисер Володимир Тихий (2017).
  11. “Правда Майдану”, режисери Андрій Солоневич, Дмитро Ломачук (2014).
  12. “Саша Х. – крила на Майдані”, режисер Мануель Графт (2016).

Інтернет-ресурси про Революцію Гідності, зокрема Героїв Небесної Сотні

 

 

Схожі записи