Меню Закрити

Національний мультипредметний тест (НМТ-2023): корисна інформація та поради


Основне про НМТ

Узяти участь у тестуванні можуть особи, які мають повну загальну середню освіту або завершать її здобувати цього року та зареєструються на тестування відповідно до вимог законодавства.

Зареєструватися на НМТ можна на сайті УЦОЯО. На цьому етапі необхідно ввести персональні дані, додати необхідні документи та, окрім трьох основних предметів, обрати один вибірковий.

Під час реєстрації необхідно обрати місце для складання НМТ. Це може бути населений пункт як в Україні, так і за кордоном.

Детальніше з процедурою тестування можете ознайомитися в матеріалі від Міністерства освіти і науки України за посиланням.

Реєстрація на НМТ

Передбачено два періоди реєстрації осіб, які бажають узяти участь в НМТ, —  основний та додатковий.

Основний етап реєстрації осіб для участі в основних сесіях НМТ триватиме з 14 березня до 11 квітня включно.

До 15 квітня зареєстрований учасник матиме змогу в персональному кабінеті внести зміни (змінити предмет на вибір на інший чи змінити населений пункт в Україні / за кордоном, у якому він бажає пройти НМТ).

У додатковий період (10–15 травня) матимуть змогу зареєструватися для проходження НМТ під час додаткових сесій особи, які не змогли цього зробити з поважних причин під час основного періоду реєстрації, та ті, хто реєструвався в основний період реєстрації, але їм було відмовлено в реєстрації. Зміни до реєстраційних даних можна буде внести до 19 травня.

З 08 травня для зареєстрованих учасників основних сесій НМТ з’явиться можливість завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення, де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ. Учасники ж додаткових сесій матимуть змогу дізнатися про дату, час і місце проведення тестування з 8 липня.

Наполегливо рекомендуємо учасникам не розголошувати, де й коли проходитиме тестування, адже від цього може залежати безпека учасників та організаторів НМТ.

Графік проведення

 • Основна сесія: 14.05.2024-25.06.2024 (за окремим графіком)
 • Додаткова сесія: 11.07.2024-19.07.2024 (за окремим графіком)

Календарний план організації та проведення у 2024 році національного мультипредметного тесту затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 22.02.2024 №222

Результати тестування

 • Результати основних сесій НМТ будуть розміщені на інформаційних сторінках учасників до 02.07.2024 (за окремим графіком).
 • Результати додаткових сесій НМТ будуть розміщені на інформаційних сторінках учасників до 26.07.2024 (за окремим графіком).

Грантова система оплати навчання у закладах вищої освіти

Про це йдеться в законопроєкті «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який 5 січня підтримав Кабінет Міністрів України.

 

Зараз документ перебуває на розгляді Верховної Ради України. Якщо його ухвалять оперативно, нова система фінансування запрацює вже з вересня 2024 року.

Підготовка до НМТ

Демонстраційний варіант НМТ–2024

Вступники та всі охочі можуть перевірити знання та скласти демонстраційний варіант мультипредметного тесту.

Наприкінці завдань ви знайдете правильні відповіді для самоперевірки. У розділі «Прогрес» зможете переглянути, скільки тестових балів удалося набрати, у яких завданнях припустилися помилок і що варто доопрацювати.

Також ви можете ознайомитися зі:

Час визначитися з омріяним фахом та закладом освіти

Оцінити свої шанси на вступ можна за допомогою сервісів та реєстрів на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО)

Наприклад, переглянути, скільки заяв вступники подали на спеціальність у заклад, який вас цікавить, та скільки з них отримали рекомендації на бюджет, можна у розділі «Вступ» — «Статистика». Детальна інструкція — на картках.

На основі цієї інформації вступники можуть зрозуміти, який конкурсний бал потрібний для обраної спеціальності і чи великою буде конкуренція за місце. Проте наголошуємо, що інформація є орієнтовною, адже конкурсні бали та конкуренція змінюються щороку залежно від обсягу держзамовлення, поданих заяв, результатів вступних іспитів.

Психологічна підготовка

Варто пам’ятати, що підготовка до НМТ – це не лише ґрунтовне вивчення навчального матеріалу та вирішення тренувальних тестів. До оцінювання також потрібно налаштовуватися морально. І так само, як і з повторенням теорії, з формуванням позитивного настрою також не варто відкладати до останнього. Навіть якщо ви почали готуватися лише в березні, психологічну готовність також необхідно формувати поступово.

Насамперед варто мінімізувати нервове напруження, адже воно може неабияк зашкодити успішному проходженню тестування. Адже нервуючи, можна забути про часові обмеження чи правила участі в оцінюванні. Нерідко вступники, які надто нервують, втрачають уважність і роблять непотрібні помилки у бланку відповідей (наприклад, ставлять позначки не там де треба чи пропускають запитання). Крім того, знервованість чи страх зменшують нашу впевненість у своїх знаннях: дитина може сумніватися у правильності відповідей навіть на найбільш банальні запитання.

Щоб уникнути проблем, варто дотримуватися чітких правил, які допоможуть побороти страх і розгубленість під час тестування. Зокрема:

 • Приходьте на тестування добре підготовленими. Це допоможе бути впевненими у своїх знаннях та просто демонструвати їх.
 • Намагайтеся не готуватися до ЗНО напередодні іспиту. Краще добре виспатися і відпочити, щоб прийти на тестування сповненим сил та енергії.
 • Сподівайтеся тільки на власні сили. Не варто намагатися «списати» чи «підгледіти» правильні відповіді в сусіда.
 • Уважно слідкуйте за новинами від УЦОЯО. Тоді ви будете готовими до будь-яких сюрпризів.
 • Заздалегідь розраховуйте час на складання тесту.
 • Не зациклюйтеся на «надто складних» завданнях. Іноді краще пропустити запитання, щоб повернутися до нього згодом (адже у наступних запитаннях можна знайти підказки тощо).
 • Візьміть із собою на тест пляшку води та кілька ручок. Не соромтеся робити короткі паузи, пити воду та відновлювати дихання.
 • Не відволікайтеся на різні подразники. Нехай ворони за вікном почали кружляти активніше, а в сусіда позаду вас дуже кумедна сорочка. У центрі вашої уваги мають бути тільки тести!
 • І в жодному разі не намагайтеся «призначати» собі заспокійливі засоби. Це можна робити лише за рекомендацією лікаря.

Для того щоб впевнено впоратися з тестом у напруженій обстановці НМТ, почніть готуватись до тестування заздалегідь.

 Тренуйся.

Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше опублікованих тестів – просто заради тренування, наприклад, проходити тести ЗНО онлайн. Не можна навчитись добре виконувати тести, не тренуючись на них самих, підмінюючи цю практику іншими видами контролю й самоконтролю. Ці тренування не тільки знайомлять з типовими конструкціями тестових завдань, а й дають вам інший досвід – самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестування.

Поспішай.

Тренуйтеся із секундоміром у руках. Порівнюйте час, необхідний для виконання тестів зовнішнього оцінювання. Обмежуйте його. Без подібних обмежень, що змушують працювати в максимально швидкому темпі, без імітації змагальної ситуації, неможливо змоделювати той стрес (напругу), що викликає будь-яке тестування.

Випробовуй.

У тренуваннях застосовуйте правильну тактику, тобто додержуйтесь усіх рекомендацій, як правильно вирішувати окреме завдання чи тест у цілому. Наприклад, не слід двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а треба відразу ж познайомитися з варіантами відповідей. Тоді зміст відповідей прояснить вам, що ж саме є необхідним в інструкції до даного завдання. Це конкретний приклад тактики, яку треба випробовувати. Її можна освоїти й ефективно застосовувати, тільки активно тренуючись у тестуванні.

Вгадуй.

Якщо ви не впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти! Така довіра, як правило, призводить до приросту балів.

Виключай.

Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох відповідях (а це легше), а не відразу на п’ятьох-сімох (що набагато складніше).

Скорочуй вибір.

Якщо кілька відповідей (1-2) із чотирьох чи п’яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші такими, що підходять з рівною ймовірністю, то в цьому випадку правильніше буде не пропускати це завдання, а намагатись вибрати відповідь з інших просто навмання. Шляхом такої тактики ви отримаєте більше балів. Це – теорія ймовірності. Адже «негативне знання» (про те, яка відповідь точно не підходить) – це теж знання, і нерозумно відмовлятись від його використання.

Думай тільки про поточне завдання.

Коли ви бачите завдання (запитання), забувайте все, що було в попередньому: як правило, завдання в тестах не пов’язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному (уже вирішеному вами), як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватись і правильно вирішити інше завдання. Ця установка дає безцінний психологічний ефект – забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилось вам «не по зубах»). Думайте тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.

Читай завдання до кінця.

Поспіх не повинен призводити до того, що ви будете намагатися зрозуміти умови завдання за «першими словами» й добудовувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших запитаннях.

Не засмучуйся.

У будь-якому професійно підготовленому тесті є завдання, з якими ви просто не зможете впоратись. Більше того, усі 100 % завдань зможуть виконати лише одиниці! Тому немає ніякого сенсу розхлюпувати емоційну енергію на передчасну досаду. Навіть якщо вам здається, що ви допустили занадто помилок і просто завалили тест, пам’ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатів з іншими може з’ясуватися, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний. Ця установка особливо знадобиться «круглим відмінникам», які звикли при звичайних методах контролю домагатись максимального результату. Якщо ви хочете стати класним «тестовим бійцем», навчайтесь не тільки наносити удари, а й «тримати» їх (якщо висловлюватись термінами боксу). Треба категорично відмовитись від «комплексу відмінника», який не звик непохитно переносити окремі локальні невдачі.

Заплануй два кола.

Сплануйте середній час на кожне завдання таким чином, щоб за дві третини (максимум три чверті) тестування пройти всі завдання «за першим колом». Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких для вас («своїх») завданнях, а потім зможете подумати й добрати щось на важких, які вам спочатку довелось пропустити.

Консультаційна підтримка

Соціальний педагог Ващенко Олег Валентинович, тел.0673890992 (Viber, Telegram)

Схожі записи