Меню Закрити

Національний мультипредметний тест (НМТ-2023): корисна інформація та поради


Міністерство освіти і науки України затвердило Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році:

Наказ МОН “Про затвердження Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році”

⇒ Презентація “Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році: ключові норми та основні новації

 

Вступні випробування на бакалаврат

Для вступу на перший курс для здобуття ступеня бакалавра (магістра з медичних та ветеринарних спеціальностей) будуть використовувати результати національного мультипредметного тесту (НМТ).

НМТ – комп’ютерний онлайн-тест, що міститиме два блоки завдань: основний і додатковий. Обов’язкові навчальні предмети, що увійшли до основного блоку, – українська мова та математика. Додатковий блок міститиме завдання з навчального предмета, який вступник вибере під час реєстрації для участі в тестуванні. Серед запропонованих на вибір предметів будуть історія України, іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька), біологія, фізика та хімія.

Докладніше про зміст блоків НМТ – тут. (https://testportal.gov.ua/skladnyky-nmt-2023/)

Зазначимо, що після завершення виконання всіх завдань НМТ у тимчасовому екзаменаційному центрі (ТЕЦ) учасник бачитиме на моніторі комп’ютера, за яким він працював, інформацію про кількість отриманих ним тестових балів. Для конкурсного відбору будуть використовувати результати з  кожного предмета, переведені в шкалу 100–200 балів. Таблиці переведення тестових балів у шкалу 100–200 подано в додатку 5 (http://testportal.gov.ua//wp-content/uploads/2023/03/Tablytsi-perevedennya_NMT_2023.pdf) до Порядку.

Зауважте, що кількість тестових балів, отриманих учасниками за виконання завдань з окремого  предмета НМТ, буде переведено до шкали 100–200 балів за умови, що з цього предмета набрано не менше 10 % від загальної кількості тестових балів. Отже, одразу після тестування учасник знатиме не тільки кількість набраних ним тестових балів, а й зорієнтується в тому, якими є його результати для вступу.

До результатів кожного предмета НМТ буде застосовано ваговий коефіцієнт відповідно до спеціальності, на яку абітурієнт вступає. Вагові коефіцієнти оцінок предметів НМТ наведено в додатку 7 до Порядку.

Графік проведення

У межах вступної кампанії 2023 року для вступу на бакалаврат замість традиційного ЗНО вдруге передбачено проведення національного мультипредметного тесту (НМТ) в комп’ютерному форматі.

Тестування не можна буде пройти вдома, адже воно відбуватиметься в спеціальних тимчасових екзаменаційних центрах (приміщеннях шкіл, університетів), створених у населених пунктах України (за погодженням з органами державної влади), а також у деяких країнах світу.

Загалом передбачено дві сесії тестування. Окрім основної сесії, буде проведена додаткова сесія.

Сесія Дати
Основна 5 червня – 23 червня
Додаткова 11 липня –24 липня

Очікується, що переважна більшість учасників мультипредметного тесту має пройти тестування під час основної сесії.

Додаткова сесія буде доступною для тих, хто не зможе взяти участі в основній сесії.

Для участі в додатковій сесії тестування може бути декілька причин – неможливість потрапити до пункту проведення тестування, зокрема, з окупованої території, або перешкода при роботі над тестом (наприклад, оголошення повітряної тривоги).

Кожен учасник зможе пройти тестування лише один раз. Тобто можливості перескласти тест під час додаткової сесії не передбачено.

Реєстрація

Реєстрація учасників НМТ-2023 розпочнеться 3 квітня та триватиме до 3 травня.

Протягом цього періоду майбутні учасники НМТ мають створити персональні е-кабінети та подати реєстраційні документи для участі в тесті.

Також до 7 травня особи, які реєструються, зможуть за необхідності внести зміни до своїх даних у персональних е-кабінетах.

Демонстраційні версії тестів

Зауважте, що за структурою, типами завдань, тривалістю їх виконання демонстраційний варіант аналогічний вступному тесту, однак інтерфейс запропонованого тестувальника відрізняється від того, який буде на реальному НМТ.

Як під час проходження демонстраційного тесту, так і на реальному тестуванні ви зможете вибирати послідовність виконання завдань, за потреби повертатися до того чи того завдання, змінювати варіант відповіді, а після завершення роботи отримаєте результат тестування з цього предмета.

Українська мова – https://lv.testportal.gov.ua/demotest.ukrainian/

Математика – https://lv.testportal.gov.ua/demotest.math/

Історія України – https://lv.testportal.gov.ua/test.hist/

Фізика – https://lv.testportal.gov.ua/physics/

Англійська мова – https://lv.testportal.gov.ua/physics/

Біологія – https://lv.testportal.gov.ua/bioTest/

Психологічна підготовка

Варто пам’ятати, що підготовка до НМТ – це не лише ґрунтовне вивчення навчального матеріалу та вирішення тренувальних тестів. До оцінювання також потрібно налаштовуватися морально. І так само, як і з повторенням теорії, з формуванням позитивного настрою також не варто відкладати до останнього. Навіть якщо ви почали готуватися лише в березні, психологічну готовність також необхідно формувати поступово.

Насамперед варто мінімізувати нервове напруження, адже воно може неабияк зашкодити успішному проходженню тестування. Адже нервуючи, можна забути про часові обмеження чи правила участі в оцінюванні. Нерідко вступники, які надто нервують, втрачають уважність і роблять непотрібні помилки у бланку відповідей (наприклад, ставлять позначки не там де треба чи пропускають запитання). Крім того, знервованість чи страх зменшують нашу впевненість у своїх знаннях: дитина може сумніватися у правильності відповідей навіть на найбільш банальні запитання.

Щоб уникнути проблем, варто дотримуватися чітких правил, які допоможуть побороти страх і розгубленість під час тестування. Зокрема:

  • Приходьте на тестування добре підготовленими. Це допоможе бути впевненими у своїх знаннях та просто демонструвати їх.
  • Намагайтеся не готуватися до ЗНО напередодні іспиту. Краще добре виспатися і відпочити, щоб прийти на тестування сповненим сил та енергії.
  • Сподівайтеся тільки на власні сили. Не варто намагатися «списати» чи «підгледіти» правильні відповіді в сусіда.
  • Уважно слідкуйте за новинами від УЦОЯО. Тоді ви будете готовими до будь-яких сюрпризів.
  • Заздалегідь розраховуйте час на складання тесту.
  • Не зациклюйтеся на «надто складних» завданнях. Іноді краще пропустити запитання, щоб повернутися до нього згодом (адже у наступних запитаннях можна знайти підказки тощо).
  • Візьміть із собою на тест пляшку води та кілька ручок. Не соромтеся робити короткі паузи, пити воду та відновлювати дихання.
  • Не відволікайтеся на різні подразники. Нехай ворони за вікном почали кружляти активніше, а в сусіда позаду вас дуже кумедна сорочка. У центрі вашої уваги мають бути тільки тести!
  • І в жодному разі не намагайтеся «призначати» собі заспокійливі засоби. Це можна робити лише за рекомендацією лікаря.

Для того щоб впевнено впоратися з тестом у напруженій обстановці НМТ, почніть готуватись до тестування заздалегідь.

 Тренуйся.

Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше опублікованих тестів – просто заради тренування, наприклад, проходити тести ЗНО онлайн. Не можна навчитись добре виконувати тести, не тренуючись на них самих, підмінюючи цю практику іншими видами контролю й самоконтролю. Ці тренування не тільки знайомлять з типовими конструкціями тестових завдань, а й дають вам інший досвід – самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестування.

Поспішай.

Тренуйтеся із секундоміром у руках. Порівнюйте час, необхідний для виконання тестів зовнішнього оцінювання. Обмежуйте його. Без подібних обмежень, що змушують працювати в максимально швидкому темпі, без імітації змагальної ситуації, неможливо змоделювати той стрес (напругу), що викликає будь-яке тестування.

Випробовуй.

У тренуваннях застосовуйте правильну тактику, тобто додержуйтесь усіх рекомендацій, як правильно вирішувати окреме завдання чи тест у цілому. Наприклад, не слід двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а треба відразу ж познайомитися з варіантами відповідей. Тоді зміст відповідей прояснить вам, що ж саме є необхідним в інструкції до даного завдання. Це конкретний приклад тактики, яку треба випробовувати. Її можна освоїти й ефективно застосовувати, тільки активно тренуючись у тестуванні.

Вгадуй.

Якщо ви не впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти! Така довіра, як правило, призводить до приросту балів.

Виключай.

Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох відповідях (а це легше), а не відразу на п’ятьох-сімох (що набагато складніше).

Скорочуй вибір.

Якщо кілька відповідей (1-2) із чотирьох чи п’яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші такими, що підходять з рівною ймовірністю, то в цьому випадку правильніше буде не пропускати це завдання, а намагатись вибрати відповідь з інших просто навмання. Шляхом такої тактики ви отримаєте більше балів. Це – теорія ймовірності. Адже «негативне знання» (про те, яка відповідь точно не підходить) – це теж знання, і нерозумно відмовлятись від його використання.

Думай тільки про поточне завдання.

Коли ви бачите завдання (запитання), забувайте все, що було в попередньому: як правило, завдання в тестах не пов’язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному (уже вирішеному вами), як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватись і правильно вирішити інше завдання. Ця установка дає безцінний психологічний ефект – забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилось вам «не по зубах»). Думайте тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.

Читай завдання до кінця.

Поспіх не повинен призводити до того, що ви будете намагатися зрозуміти умови завдання за «першими словами» й добудовувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших запитаннях.

Не засмучуйся.

У будь-якому професійно підготовленому тесті є завдання, з якими ви просто не зможете впоратись. Більше того, усі 100 % завдань зможуть виконати лише одиниці! Тому немає ніякого сенсу розхлюпувати емоційну енергію на передчасну досаду. Навіть якщо вам здається, що ви допустили занадто помилок і просто завалили тест, пам’ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатів з іншими може з’ясуватися, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний. Ця установка особливо знадобиться «круглим відмінникам», які звикли при звичайних методах контролю домагатись максимального результату. Якщо ви хочете стати класним «тестовим бійцем», навчайтесь не тільки наносити удари, а й «тримати» їх (якщо висловлюватись термінами боксу). Треба категорично відмовитись від «комплексу відмінника», який не звик непохитно переносити окремі локальні невдачі.

Заплануй два кола.

Сплануйте середній час на кожне завдання таким чином, щоб за дві третини (максимум три чверті) тестування пройти всі завдання «за першим колом». Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких для вас («своїх») завданнях, а потім зможете подумати й добрати щось на важких, які вам спочатку довелось пропустити.

Консультаційна підтримка

Соціальний педагог Ващенко Олег Валентинович, тел.0673890992 (Viber, Telegram)

Схожі записи