Меню Закрити

Як не стати ненавмисним корегувальником вогню армії РФ: пояснюють військові, волонтери, журналісти

24 лютого Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Російські війська постійно завдають ударів по військовим, стратегічним об’єктам. Регулярно і жорстоко обстрілюють житлові квартали й інші будівлі, які не мають жодного відношення до війни. Школи, дитсадки, лікарні, пологові будинки. Гинуть як ті українці, що зі зброєю боронять державу, так і мирні беззбройні громадяни. Як дорослі, так і діти. Наслідки цих атак весь світ бачить на численних відео і фото, які публікують офіційні українські відомства, медіа, свідки подій. З перших днів війни силові та оборонні структури закликають українців бути обережними, фіксуючи ці наслідки, щоб не стати «ненавмисними корегувальниками» вогню у ворога. Через що іноді виникають суперечності: одні вважають, що висвітлювати злочини з боку російських військових потрібно максимально оперативно і точно, інші стверджують – це небезпечно.

Радіо Свобода поспілкувалось із українськими військовими, волонтерами, журналістами, спеціалістами з питань безпеки і наводить їхні рекомендації.

«Не працюйте корегувальниками вогню у ворога! Так-так, саме це ви робите, коли публічно повідомляєте точну адресу – куди влучила або не долетіла ракета» – з такого звернення починається допис заступниці міністра оборони Ганни Маляр.

З перших днів повномасштабного російського вторгнення Міністерство оборони, Генеральний штаб ЗСУ та інші відомства наполегливо просять громадян України не викладати в мережу максимально точну інформацію щодо наслідків обстрілів. Це стосується також фото і відео з місця подій.

Командир окремої аероударної групи, капітан-лейтенант Максим Музика наводить короткі рекомендації для всіх без виключення – як не стати ненавмисним корегувальником вогню ворога.

За його словами, можна озвучувати:

  • факт обстрілу (ракетний обстріл)
  • факт ушкоджень (зруйнований житловий будинок)
  • загальну назву території без конкретики (на Куренівці, на Деміївці тощо).

Що не можна говорити, за його рекомендацією:

  • це точний час
  • точне місце
  • точну адресу

І радить фотографувати чи знімати на відео так, щоб не було видно характерних унікальних елементів місцевості (ліній електропередач, високих характерних будівель, табличок з адресами).

І додає: «Якщо можете не постити – не постіть. Але якщо вже постите, то робіть це з затримкою у часі».

В Україні фото і відео докази наслідків злочинів російських військ збирають правоохоронні органи, урядові відомства і волонтерські організації. Одна з яких – «Антикорупційний штаб». Спільно з Міністерством інфраструктури активісти працюють над онлайн-картою руйнувань.

Схожі записи